26. oktobrī no 13:00 līdz 18:00, Lastādijā tiks svinēti Ražas svētki

Sestdien, 26. oktobrī Lastādijas kvartālā ar rudens labumu maiņu, darbnīcām un koncertu no plkst. 13:00 līdz 18:00 tiks atzīmēti Ražas svētki.

Viens no svētku galvenajiem notikumiem būs maiņa ar dabas veltēm,  ievārījumiem, marinējumiem un to receptēm. Mainīties aicināts ikviens, bez iepriekšējas pieteikšanās vai dalības maksas. “Nāc un apmaini savu ķirbi pret ābolu ievārījuma burku vai padalies ar savu mīļāko adžikas recepti,” aicina pasākuma rīkotāji. Maiņa norisināsies no 13:00 līdz 18:00 Turgeņeva ielā 13, Brīvbodes telpās.

Līva Zolneroviča, viena no pasākuma organizatorēm, stāsta: “Savā ziņā šie svētki ir  turpinājums augu maiņas dienai, ko rīkojām pavasarī. Šoreiz maiņu papildinās arī citas interesantas aktivitātes – darbnīcas un multiinstrumentālista Kārļa Rudras Jirgena koncerts. Priecāsimies, ja pilsētniekiem radīsim kaut nelielu sajūtu par tuvāku piesaisti dabai un dabas ritmiem.”

Paralēli rudens labumu maiņai radošā apvienība jauniešiem “Trepes” savās jaunajās telpās Turgeņeva ielā 15 aicinās bērnus un pieaugušos piedalīties rudens darbnīcās, kur par iedvesmu kalpos kastaņi, zīles un rudens lapas. Savukārt pagalma terasē jau no 14:00 apmeklētājus gaidīs garda zupa.

Rudens svētkus plkst. 17:00 noslēgs Kārļa Rudras Jirgena un draugu koncerts. Kārlis līdz virtuozitātei pārvalda gan Baltu tradicionālo mūzikas instrumentu kokli, gan Indijā apgūto bansuri flautu. Tāpat mūziķis spēlē arī dūdas, perkusijas, indiešu harmoniju un citus savādus un bieži nedzirdētus instrumentus. Pēdējā laikā Kārlis Rudra Jirgens savā mūzika integrējis arī minimālistiskus elektronikas efektus, dažādus efektu pedāļus, lūperus un citus jaunā laika tehniskās pasaules fenomenus.

Kas interesanti – 20. gs sākuma pusē Turgeņeva ielā 13 dzīvoja ievērojamais krievu izcelsmes augļu un dārzeņu tirgotājs A. Kuzubovs, bet tur pat pagalmā atradās viņa dārzeņu konservu ražotne Goldbar, kuras izcilās kvalitātes produkti tika pieprasīti arī eksportam uz ārzemēm. Ar ražas svētkiem Lastādijas rezidenti vēlas kaut uz dienu atdzīvinat arī šaja ielā andelēšanās un mainīšanās kņadu, kas vēsturiski bijusi šīs teritorijas pamatiezīme.

Lastādija (vācu Lastadie) ir senais nosaukums Latgales priekšpilsētas daļai starp Vecrīgu, Salu tiltu un Lāčplēša ielu. Šobrīd par Lastādiju, galvenokārt, dēvē biedrības Free Riga aizgādnībā esošās īpašumus Turgeņeva ielā 13 un 15, 17, kā arī Puškina ielā 11. Šajās ēkās kopš 2015. gada Free Riga kopīgi ar nu jau vairāk kā 30 māksliniekiem, amatniekiem, organizācijām un radošiem kolektīviem rīko pasākumus, izzina apkaimes vēsturi, labiekārto publisko telpu un veido vidi radošai darbībai. Sadarbībā ar īpašniekiem tiek strādāts pie ēku atjaunošanas.

Pasākuma norisi atbalsta programma “Eiropas solidaritātes korpuss”.